‘Giacomo Puccini: Turandot, Opera SND’ (SK)

26th Sep, 2015

Opera Slovakia

Bratislava – Na javisko Opery Slovenského národného divadla sa vracia Pucciniho posledná opera Turandot v réžii divadelného mága Jozefa Bednárika. V aktuálnej divadelnej sezóne je na programe trojica predstavení, z ktorých prvé môžu milovníci opery uvidieť už v sobotu 26. septembra 2015 v novej budove SND. Hlavnú postavu stvárni medzinárodne renomovaná sopranistka Maida Hundeling, diriguje Rastislav Štúr. Ďalšie dve predstavenia budú 16. októbra 2015 a 15. januára 2016.


Opera Turandot je posledné – nedokončené dielo Giacoma Pucciniho. Je drámou, ale i symbolickou rozprávkou, je pôsobivým vyvrcholením belkantovej melodiky, ale zároveň i smelým krokom k novým harmonicko-inštrumentačným horizontom. Pucciniho na téme priťahovalo niekoľko skutočností – exotický príbeh, podobne ako v opere Madama Butterfly; zrejme aj krutý charakter chladnej princeznej Turandot, ktorá bola zrazu iná ako hrdinky trpiace a umierajúce pre lásku. Napriek sviežosti ducha trvalo Puccinimu komponovanie päť rokov. Dielo nedokončil, čo malo svoju zaujímavú dohru na premiére 25. apríla 1926 v La Scale v Miláne. Časť, ktorú dokomponoval Franco Alfano nezaznela: V istom momente Arturo Toscanini zložil taktovku, obrátil sa k obecenstvu a povedal: „Tu Maestro umrel”.

26. septembra v novej budove SND zaznie kompletná verzia diela pod taktovkou Rastislava Štúra. S odstupom istého času sa v hlavnej úlohe opäť predstaví medzinárodne renomovaná sopranistka Maida Hundeling.

Maida Hundeling sa narodila v tuniskom Bizerte. Hudbe sa venovala od svojich šiestich rokov, najprv hre na klavíri, neskôr začala študovať spev. V štúdiách pokračovala v Chicagu a v Norimbergu. V roku 1997 absolvovala majstrovský kurz u Waltera Berryho, o rok neskôr získala wagnerovské štipendium v nemeckom Beyreuthe. Maidu Hundeling poznajú návštevníci operných domov a koncertných sál v Nemecku, v USA, v Belgicku, v Rakúsku, v Čechách, v Taliansku, v Nórsku, v Poľsku. V SND sa predstavila napríklad i v Straussovej opere Ariadna na Naxe.

Feature: Opera Slovakia